سئو سایت چیست – صفحه اول گوگل

سئو سایت چیست – صفحه اول گوگل

سئو سایت چیست

سئو seo مخفف عبارت search engine optimization است. یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو . یعنی کارهایی که بر روی وب سایتمان انجام میدیم تا سایت در عبارات کلیدی مدنظرمان به صفحه اول گوگل هدایت شود. دوست خوبم امروز می خوام به صورت مفصل درباره سئو سایت برات بنویسم تا کل فلسفه سئو را دستت بیاد که چیست. که دیگه نگران تغییرات قوانین گوگل نباشی. وقتی فلسفه را بدانی دیگه مهم نیست گوگل چه تغییراتی کرده باشد.

 

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی یعنی عبارات مربوط به هر حوزه ای که مردم جستجو می کنند. به عنوان مثال عبارت “طراحی سایت” یک کلمه کلیدی محسوب می شود. طراحی سایت، چند بخشه؟ ۲بخشه و اصطلاحا میگیم که این کلمه کلیدی ۲سیلابی است. دقت کن، “طراحی وب سایت” این هم یک کلمه کلیدی است، کلمه کلیدی ۳ سیلابی است چون ۳بخش است. پس از این به بعد هر وقت شنیدی یا دیدی که جایی میگن کلمه کلیدی بدون که منظورشون چیه. کلمه کلیدی خیلی در سئو سایت مهم است و ستون های سئو بر روی همین عبارات کلیدی است. در بهینه سازی سایت، یکی از مهم ترین اقداماتی که باید انجام بدی اینه که بدونی در حوزه کاری که فعالیت میکنی چه کلمه ای، چقدر جستجو میشه و بر اساس میزان جستجوی مردم می توانی تصمیم بگیری که سایتت را در چه کلمه ای به صفحه اول گوگل بیاوری.

کلمه کلیدی keyword planner

چقدر زمان لازمه تا سایتم به صفحه اول گوگل بیاد

این موضوع بستگی به این داره که سایتت را در چه عبارتی می خواهی سئو کنی، بستگی داره که رقابت پذیری حوزه و کلمه کلیدی که انتخاب کردی چقدر است. یک عبارت می تواند ظرف ۲هفته و یک عبارت ماه ها زمان ببرد تا به صفحه اول هدایت شود. اشتباهی که خیلی از سایت ها می کنند این است که سایتشان را از همان ابتدا در عبارات کلیدی سختی بهینه سازی می کنند و این دقیقا اشتباه است. ابتدا باید سایت را در عبارات آسان تر سئو کنی تا سایتت یک مقدار در گوگل رتبه بگیرد و بعد کم کم بر روی عبارات سخت تر تمرکز کنی. اینطوری کارت راحت تر می شود.

بک لینک چیست؟

در بحث سئو سایت این عبارت ۲ کلمه ای را زیاد می شنوی(بک لینک). وقتی لینک سایتت در سایت دیگری گذاشته شود، یعنی بک لینک دریافت کردی. به عنوان مثال وقتی که یک مقاله در سایتت می نویسی، مدیر یک وب سایتی همین مقاله را در سایتش کپی می کند و لینک منبع مقاله را سایت شما معرفی می کند. یا یک نفر مقاله ای که نوشتی را در یک شبکه اجتماعی به اشتراک می گذارد، یعنی بک لینک دریافت کردی. لینک سایتت را در یک انجمن گفتگو گذاشتی یعنی بک لینک دریافت کردی. خب حالا این بک لینک ها چه سودی دارد؟ در لینک سازی خارجی سایت توی همین مقاله مفصل دربارش صحبت کردم.

ساختار اصلی سئو (بهینه سازی سایت)

ساختار کلی سئو ۲ بخش کلی دارد. سئو داخلی (on page) و سئو خارجی (off page) سئو داخلی یعنی کارهایی که درون وب سایت انجام می دهی که سایتت در گوگل نتیجه بگیره و سئو خارجی یعنی کارهایی که خارج از سایتت انجام میدی تا سایتت به رتبه های بالای گوگل برسد. در بخش بندی سئو سایت درباره این بخش ها بیشتر صحبت میکنم.

بخش بندی سئو سایت

طبق تجربه ای که در این سالها بدست آوردم، سئو را به ۴ بخش تقسیم می کنم.

%۴۰درصد محتوای وب سایت

%۲۰ تعامل با کاربر

%۲۰درصد مسائل فنی

%۲۰ درصد لینک سازی خارجی (دریافت بک لینک)

 

تاثیر محتوا در سئو سایت

گوگل میگه من سایت هایی را به صفحه اول میارم که محتوای جدید و ارزشمندی را داشته باشند. مردم در اینترنت به دنبال جی هستند؟ اطلاعات. فردی که جستحو می کنه دنبال چیه؟ دنبال اطلاعات است. سوالی در ذهنش دارد و وقتی جستجو می کند، دنبال پاسخ سوال ذهنش است که این پاسخ می تواند در مقالات، فیلم، صوت هایی باشد که در سایت قرار می دهیم. اینجا من نوشتم که محتوای سایت ۴۰% ولی به نظرم میشه درصد ۵۰% یا ۶۰% هم به آن داد. مطالبی که در سایتت قرار می دهی به هیچ عنوان نباید کپی از سایت های دیگر باشد چون گوگل به راحتی متوجه این موضوع می شود و سایتت را جریمه می کند(افت رتبه پیدا میکنی) محتوای سایتت باید جدید باشد و ترجیحا تلاش کن که فقط مقاله در سایتت قرار ندهی و مطالبت را با فرمت های مختلفی قرار بدی. یعنی ویدئو قرار بده، صوت قرار بده، ایبوک قرار بده، ورد قرار بده، پاورپوینت قرار بده، از بین فرمت های اطلاعاتی که بهت گفتم، ویدئو نقش ویژه ای دارد.

 

آیا گوگل مریض است که سایتمان را جریمه کند؟

شاید بگی چرا اگر مطالب سایتم کپی از سایت های دیگر باشد، گوگل مرا جریمه می کند؟ مگر از گوگل کپی کردم که به گوگل برمیخوره؟ دوست خوبم بزار قضیه را اینطوری برایت بگویم. تصور کن که یک روز میخوای درباره آموزش زبان انگلیسی در گوگل جستجو کنی، سرچ میکنی و ۱۰ سایتی که نمایش داده میشه همشون یک مطلب یکسان داشته باشند. چه اتفاقی می افتد؟ شاید از یک سایت استفاده کنی و ۹ نتیجه دیگه ای که نشان داده میشه برایت مفید نخواهد بود چون تکراری هستند. برای همین گوگل میگه من سایت هایی را به صفحه اول میارم که محتوای کاربردی و جدیدی داشته باشند و کپی نباشند. اینطوری باعث میشه که همیشه یک رقابت بین سایت ها به وجود بیاد و همیشه سایت ها تلاش کنند محتوای ارزشمند تری را به بازدیدکنندگانشان ارائه کنند و همین موضوع باعث میشه وقتی که یک سوالی در ذهنت داری و در گوگل سرچ میکنی ۱۰ سایت با ۱۰ جواب کاربردی و مخصوص خودشان بهت نمایش داده بشه و تو حق انتخاب داری که کدام را انتخاب کنی و اینطوری میشه که همیشه هر وقت سوالی داری بری سراغ گوگل، و این یعنی اینکه محبوبیت گوگل هر روز برایت بیشتر می شود. یعنی یک بازی تمام برد برای همه است. به خاطر همین است که گوگل سایت های کپی کار را جریمه می کند.

تاثیر تعامل با کاربر در سئو

بسیار مهم است که به عنوان یک مدیر وب سایت بتوانی با بازدیدکنندگان سایتت تعامل داشته باشی. باید کاری کنی که کاربرانت در سایت به راحتی گشت و گذار کنند و باید سیاست هایی بچینی که آن ها وقت بیشتری را در سایتت سپری کنند. وقتی کاربران در یک سایت گشت و گذار داشته باشند، نظر بگذارند، گوگل به این نکته پی می برد که سایت شما برای کاربران، سایت ارزشمندی است.

تاثیر مسائل فنی وب سایت در بهینه سازی سایت

بخش دیگری که در سئو سایت مهم است مسائل فنی سایت است. ساختار کدنویسی سایت به ربات گوگل کمک می کند تا متوجه شود که هربخش سایت مربوط به چه چیزی است. کمک می کند تا گوگل متوجه شود یک مقاله در سایت شما دارای چه بخش هایی است. موضوع سایت شما در چه زمینه ای است.

لینک سازی خارجی (لینک بیلدینگ)

خاطرت هست که من اوایل مقاله درباره بک لینک گفتم. اینجا منظورم از لینک سازی همان بک لینک است. در بحث لینک سازی، شبکه های اجتماعی بسیار مهم هستند. گوگل نگاه میکنه که مقاله هایت چقدر در شبکه های اجتماعی دست به دست شده. هرچقدر افراد بیشتری مطالب سایتت را به اشتراک بگذارند، یعنی مطالب سایتت ارزش بیشتری دارند. البته در بحث به اشتراک گذاری مطالب خیلی نمی شود در ایران حساب باز کرد، چون شبکه های اجتماعی رایج دنیا برای ما ایرانی ها! مسدود است نمی توان خیلی بر روی اشتراک گذاری حساب باز کرد. اما در مجموع روش های زیادی برای دریافت لینک وجود دارد.

سئو سایت چیست

نرخ های اساسی در سئو طبیعی سایت

در بحث آنالیز وب سایت، ۳تا نرخ خیلی مهم هستند. نرخ خروج (Bounce Rate) که با یک مثال برایت جا می اندازم. میگیم که نرخ خروج یک سایت ۴۰درصد است. یعنی چی؟ یعنی از هر ۱۰۰ نفری که وارد سایت شدند، ۴۰درصدشان بدون اینکه حتی یک جای سایت کلیک کنند از سایت خارج می شوند. خب طبیعیه که ما دوست داریم بازدیدکننده وقتی وارد سایت میشه بیاد بخش های مختلف سایت را ببینه. به خاطر همین وقتی این عدد ۴۰درصد را میبینیم برایمان ناخوشایند است. پس هرچقدر این درصد، عدد پائین تری باشد به نفعتان است. نرخ گشت و گذار (Daily Pageviews per Visitor) متوسط میزان کلیک در سایت می باشد. یک کاربر وارد سایت می شود و ۱ جای سایت کلیک می کند. یک کاربر وارد سایت می شود و ۵ جای سایت کلیک می کند. یک کاربر وارد سایت می شود و ۲۰ جای سایت کلیک می کند. از تمام این تعداد یک میانگین گرفته می شود و یک عدد خروجی می شود. هرچقدر این عدد بیشتر باشد به نفع سایتتان است. میانگین مدت زمان حضور کاربر (Daily Time on Site) به ما نشان می دهد که به صورت متوسط کاربران چه مدت زمانی در سایت حضور دارند. یک کاربر ۳۰ ثانیه در سایت است، یک کاربر ۲۰ دقیقه در سایت است. یک کاربر ۵ دقیقه در سایت است. از تمام این زمان ها یک میانگین گرفته می شود و یک عددی خروجی می شود و طبیعیه که هرچی این عدد بیشتر باشد به نفعتان است. حالا این نرخ ها چطوری بدست میاد؟ یکی از ساده ترین روش ها، استفاده از سایتالکسا alexa است.

۳نرخ اساسی چه فایده ای در سئو سایت دارد؟

وقتی کاربران کمتری بدون اینکه یک جای سایت کلیک کنند از سایت خارح شوند، قسمت های مختلفی از سایت را مشاهده کنند و مدت زمان بیشتری را در سایت سپری کنند، به گوگل میفهماند که این سایت مطالب مفیدی دارد و برای بازدیدکنندگان ارزشمند است. یعنی یک از معیارهای اصلی که گوگل تشخیص می دهد سایتت برای بازدیدکنندگان مفید بود و مطالب خوبی داشته یا نه همین ۳نرخ اساسی هستند.

صحبت پایانی

دوست عزیزم، ساختار کلی سئو همین بود. یعنی پایه و اساس سئو همین است. وقتی این ساختار را درک کنی، دیگه مهم نیست که گوگل چه الگوریتم جدیدی وسط آورده. با همین فرمول بروی جلو دیگه بقیه چیزها مهم نیست. اگر میخواهی در سئو موفق بشوی باید کمی صبور باشی، سئو چیزی نیست که یک شبه جوابش را ببینی. سئو باید همیشه جزء برنامه روزانه ات باشه و طبق یک برنامه پیش بروی. چیزی که در این سالها به خوبی تجربه کردم و به آن رسیدم این است که همیشه در سئو سایت نظم حرف اول را می زند. طبق یک برنامه منظم باید پیش بروی. یک فایل اکسل درست کنی و طبق فایل اکسلت شروع کن به سئو سایتت.

مطالعه بیشتر